Telemedicína, nositelná zařízení a chytré technologie pro kardiologii

Výzkumná skupina: Zpracování a analýza EKG,

Balíček nositelných a chytrých zařízení obsahuje: mobilní záznamník EKG Faros 180°, mobilní záznamník EKG Corscience BT3/6, náramkový akcelerometr Axivity AX3, fitness náramek Fitbit Alta HR, chytrý telefon Honor P7 Lite, chytrý telefon Samsung Galaxy S7, oxymetr Nonin 9560 Onyx II, tlakoměr a glukometr Fora D40). S tímto zařízením lze bezdrátově snímat EKG a aktivitu člověka jak při běžných denních činnostech tak při zátěži - např. u sportovců. Tento balíček lze také použít jako vývojový kit např. pro vytváření aplikací pro chytrý telefon.

Seznam přístrojů

Mobilní záznamník Faros 180°

Faros 180° je jednokanálový mobilní záznamník EKG s integrovaným tříosým akcelerometrem. Jeho silnou stránkou jsou malé rozměry, nízká hmotnost, možnost nastavit parametry snímání, dlouhá výdrž akumulátoru, interní paměť s velkou kapacitou a možnost zasílání dat online pomocí bluetooth nebo ukládání do interní paměti. Vzorkovací frekvenci EKG je možné nastavit v rozsahu 100-1000 Hz, vzorkovací frekvenci ACC pak v rozsahu 10-100 Hz. Bitové rozlišení záznamníku je 14 bitů/vzorek. Ze zařízení lze také získat signál HRV. Výstupní data jsou v ve formátu EDF. Toto zařízení používáme jak pro snímání dat při běžných denních činnostech, tak pro získání dat při zátěži – např. u sportovců. Záznamník nám také slouží jako reference při vývoji aplikací pro chytrý telefon. Data jsou snímána pomocí dvou elektrod přilepených na hrudník. Na jedné z elektrod je rovněž upevněn samotný záznamník. Upevnění je jednoduché a nezpůsobuje diskomfort při měření.

Mobilní záznamník EKG Corscience BT3/6

Corscience BT3/6 umožňuje snímat až 6 kanálů EKG (Einthovenovy a Goldbergovy svody) pomocí elektrod upevněných na končetiny. Toto zařízení je vhodné pouze pro klidové záznamy. Umožňuje online zasílání dat pomocí bluetooth. Vzorkovací frekvence je 500 Hz.

Náramkový akcelerometr Axivity AX3

Axivity AX3 se skládá ze dvou částí – samotného akcelerometru a náramku pro snadnější upevnění na zápěstí nebo kotník. Akcelerometr lze však použít i samostatně. Zařízení umožňuje online odesílání dat pomocí bluetooth nebo ukládání do interní paměti. Vzorkovací frekvenci lze nastavit v rozsahu 12,5-3200 Hz, rozsah zrychlení pak od ±2 g do ±16 g, bitové rozlišení je 13 bitů/vzorek. Výhodou je dlouhá výdrž akumulátoru a rychlé nabíjení. Zařízení používáme pro snímání pohybové aktivity člověka a také jako referenci při tvorbě aplikací pro chytrý telefon.

Fitness náramek Fitbit Alta HR

Fitbit Alta HR je komerčně prodávaný fitness náramek. Umožňuje snímat tepovou frekvenci, počet kroků a ušlou vzdálenosti a spálené kalorie. Náramek komunikuje s aplikací v chytrém telefonu, přes kterou je možné jej nastavit a získávat data. Náramek neumožňuje získat raw data. Náramek používáme jako referenci k měření pomocí chytrého telefonu a akcelerometru Axivity.

Chytrý telefon Honor P7 Lite

Tento chytrý telefon nejčastěji využíváme pro snímání signálů z různých senzorů a vývoj a testování aplikací např. pro hodnocení tepové frekvence, saturace krve kyslíkem, krevního tlaku a aktivity člověka. Základní HW vybavení telefonu je: procesor Hisilicon Kirin 650 Octa Core, 2 GB RAM, 16 GB interní paměť. Operační systém je Android 6 Marshmallow. Telefon disponuje kvalitním fotoaparátem s rozlišením 13 MPx, akcelerometrem, magnetometrem, GPS a Glonass navigací, čtečkou otisků prstů. Výhodou je také velká výdrž baterie.

Chytrý telefon Samsung Galaxy S7

Samsung Galaxy S7 je výkonný chytrý telefon s procesorem Samsung Exynos 8890 Octa Core 64bit, 4 GB RAM a interní pamětí o velikosti 32 GB. Operační systém je Android 6 Marshmallow. Telefon disponuje širokou škálou senzorů: fotoaparátem s rozlišením 12 MPx, GPS, akcelerometrem, gyroskopem, barometrem, magnetometrem, čtečkou otisků prstů, senzorem tepové frekvence a saturace krve kyslíkem. Jeho výhodou je také voděodolnost. Telefon poskytuje dostatečně kvalitní data i pro stanovení krevního tlaku.

Oxymetr Nonin 9560 Onyx II

Bezdrátový (bluetooth) přístroj pro snímání tepoví frekvence a saturace krve kyslíkem. Výstupem může být rovněž fotopletysmografická křivka. Tento přístroj využíváme jako referenci při vývoji aplikací pro chytrý telefon.

Tlakoměr a glukometr Fora D40

Fora D40 je bezdrátový (bluetooth) přístroj umožňující měření tlaku, tepové frekvence a hladiny glykemie. Tento přístroj využíváme jako referenci při vývoji aplikací pro chytrý telefon.

Sledujte nás

Na sociálních sítích pravidelně informujeme o našich vzdělávacích aktivitách. Nezapomínáme ani na žhavé novinky z oboru či zajímavé pracovní pozice v biomedicíně.

Podpora talentů

Podporujeme nadané studenty a začínající vědce. Zapojit se můžete i vy. Ať už finančním darem či podporou vzdělávacích aktivit v oblasti přírodních věd a biomedicínského inženýrství.