Mikroskopická a optická laboratoř

Laboratoř mikroskopické techniky slouží k výzkumu a výuce v oblasti optických systémů. Součástí laboratoří jsou mikroskopy umožňující techniky zobrazení biologických preparátů ve světlém i temném poli či s použitím fázového kontrastu. K dispozici je i stereomikroskop pro trojrozměrné zobrazení vzorků. Laboratoř je dále vybavena přístroji pro výzkum v oblasti zpracování retinálních dat.

Laboratoř disponuje základními typy vzpřímených mikroskopů Nikon a jedním stereomikroskopem Nikon SMZ 1500, u kterého je možné provádět digitální akvizici obou stereoskopických obrazů a následně rekonstrukci disparitní mapy. V laboratoři je k dispozici základní vybavení pro konstrukci jednoduchých optických systémů (optomechanické komponenty, zdroje světla, detektory apod.). Je zde také umístěn experimentální videooftalmoskop, který umožňuje snímat obrazové sekvence sítnice a hodnotit tak její stav z hlediska prokrvení a pulsací cévního stromu. Přístroj lze do jisté míry konfigurovat dle požadavků. Například je možná změna vlnové délky světelného zdroje, změna zorného pole, doplnění o synchronní měření biosignálů apod. Přístroj je aktuálně vyžíván k výzkumu v oblasti spontánních venózních pulsací na sítnici.
V laboratoři je také umístěna standardní ne-mydriatická kamera Canon CR5 s fotoaparátem Canon EOS 40D, který umožňuje zaznamenávat snímky s rozlišením 3504×2336 pixelů.

Sledujte nás

Na sociálních sítích pravidelně informujeme o našich vzdělávacích aktivitách. Nezapomínáme ani na žhavé novinky z oboru či zajímavé pracovní pozice v biomedicíně.

Podpora talentů

Podporujeme nadané studenty a začínající vědce. Zapojit se můžete i vy. Ať už finančním darem či podporou vzdělávacích aktivit v oblasti přírodních věd a biomedicínského inženýrství.