Vědecká show přilákala stovky brňanů

Začátek března patřil v nákupním centru Vaňkovka vědě. Stovky návštěvníků si v interaktivní výstavě Biomedicína aneb Sci-fi se stává realitou vyzkoušely zajímavé technologie, které přispívají ke zkvalitnění zdravotní péče. Výstavu i interaktivní vědeckou show připravili pracovníci Ústavu biomedicínského inženýrství FEKT a návštěvníky nejvíc zaujal například 3D tisk ortéz, bezkontaktní rozhraní pro ovládání počítače pohybem očí nebo ukázka maskování ve scéně snímané termokamerou.

Na figuríně si zájemci mohli otestovat oživení pomocí defibrilátoru | Autor: archiv Ústavu biomedicínského inženýrství FEKT VUT v Brně

“Malí i velcí návštěvníci byli nadšení z vertikalizátoru určeného pro rehabilitaci vozíčkářů. Při stoji na jedné noze ovládali počítačovou hru náklonem těla a žasli, jak je pro vozíčkáře náročné ve vertikalizátoru rehabilitovat,” přiblížila atmosféru výstavy jedna z organizátorů Andrea Němcová. Návštěvníci si také vyzkoušeli obelhat detektor lži nebo rozpoznat, zda otisk pochází z živého prstu. Během desetidenní výstavy si prohlédli expozici grafických panelů, které přibližují aktuální výzkumná témata řešená Ústavem biomedicínského inženýrství. Pro ty nejzvídavější byla v nákupní galerii připravena i třídenní vědecká show. Nejodvážnější návštěvníci se díky ní pokusili zachránit život zdravotnické figuríně, a to pomocí automatizovaného defibrilátoru.

Zájemci si vyzkoušeli rehabilitaci vozíčkářů pomocí počítačové hry | Autor: archiv Ústavu biomedicínského inženýrství FEKT VUT v Brně

“Interaktivní výstava měla nečekaně široký ohlas a vyvolala přirozený zájem veřejnosti,” shrnul zájem Brňanů vedoucí ústavu Ivo Provazník. “Díky dobře zvolené formě expozice se úžasně bavili žáci 2. třídy základní školy i náhodní kolemjdoucí, prostě program bez ohledu na věk či vzdělání,“ dodal Provazník. Do přípravy výstavy konané při příležitosti 50. výročí založení Ústavu se společně zapojili zaměstnanci, doktorandi i studenti oboru Biomedicínské inženýrství a bioinformatika. Zvídaví návštěvníci se zúčastnili vědomostní soutěže a vítězové si odnesli dárkový balíček.

[článek převzat se svolením ze zvut.cz]