Sledujte nás
Na sociálních sítích pravidelně informujeme o našich vzdělávacích aktivitách. Nezapomínáme ani na žhavé novinky z oboru či zajímavé pracovní pozice v biomedicíně.
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání
Zážitková expozice Technika pro srdce, srdce pro techniku, pořádaná Ústavem biomedicínského inženýrství bude věnovaná snímání a analýze EKG. Století vývoje přístrojové techniky pro snímání srdce přiblíží návštěvníkům přístroje „z dob dinosaurů“ i technologické skvosty miniaturizace.
Návštěvníci si změří EKG ponořením končetin do věder s vodou, tak jako to před 115 lety provedl vynálezce EKG a nositel Nobelovy ceny Willem Einthoven. Pomocí interaktivní aplikace si návštěvníci vyzkouší analýzu vlastního EKG, interpretovanou zkušenými odborníky. Dále si účastníci Noci vědců zaznamenají srdeční činnost a současně pohyb prostřednictvím EKG holteru velkého jako klíče od auta. V zážitkové expozici se návštěvníci také dozví, jak si rychle změřit tepovou frekvenci pomocí chytrého telefonu a dalších nositelných zařízení.
Organizátoři vzdali hold století české vědy přípravou expozice, která provede návštěvníky historickým vývojem techniky používané v elektrokardiografii. K vidění budou analogové kardiografy s vůní nostalgie a žhaveného termopapíru. Nejpozornější návštěvníci uvidí na problikávající zelené obrazovce osciloskopu tvar EKG křivky, vykreslované na krátký čas jasně svítícím bodem na luminoforu. Malí návštěvníci si vyzkouší práci s pryžovými přísavkovými elektrodami.
Trojčlenný tým inženýrů, organizujících biomedicínskou část Noci vědců, promítl do chystané expozice své zkušenosti se zpracováním kardiologických signálů. Oto Janoušek se věnuje výzkumu ischemických srdcí a na VUT přednáší o terapeutických pomůckách pro podporu selhávajícího srdce. Andrea Němcová se zabývá mimo jiné snímáním EKG moderními mobilními záznamníky, kompresí a hodnocením kvality EKG v telemedicíně a možnostmi využití chytrých telefonů pro hodnocení zdravotního stavu uživatele. Radovan Smíšek je zkušeným arytmologem a tvůrcem inovativních softwarových řešení pro včasnou detekci srdečních patologií. Vstřícní inženýři v roli organizátorů návštěvníkům poodkryjí metody zpracování EKG, vedoucí k jeho větší diagnostické výtěžnosti. Každý dobrovolník si bude moci změřit vlastní EKG a v interaktivním procesu bude sledovat úpravy signálu postupně vedoucí k detekci jeho tepové frekvence.
Odvážní návštěvníci expozice si vyzkouší nejstarší způsob záznamu elektrokardiogramu a vžijí se tak do pocitů jeho vynálezce Willema Einthovena, který byl za svůj geniální počin odměněn Nobelovou cenou. Princip měření spočívající v ponoření rukou do kbelíků s vodou zůstane zachován, přesto není důvod k obavám o bezpečnost, neboť přístrojové řešení upravili organizátoři do moderní podoby.
Protože biomedicínští technici mají rádi pokrok a jsou jeho svědky v elektrokardiografii i po 115 letech, nabízí organizátoři návštěvníkům ukázku moderního holterovského záznamníku EKG velkého jako klíče od auta. U takového záznamníku si téměř nikdo nevšimne, že ho máte na sobě a že právě snímá vaše EKG a pohyb. Největším technologickým nadšencům inženýři ukáží a vysvětlí, jak lze zjistit tepovou frekvenci pomocí běžného chytrého telefonu.
Noc vědců na VUT se koná v pátek 5. 10. 2018 od 18:00 do 24:00. Expozici Technika pro srdce, srdce pro techniku naleznete v druhém patře budovy FEKT na adrese Technická 12. Vstupné je zdarma.
Na sociálních sítích pravidelně informujeme o našich vzdělávacích aktivitách. Nezapomínáme ani na žhavé novinky z oboru či zajímavé pracovní pozice v biomedicíně.
Ozvěte se s nápadem a pojďme na něm pracovat. Nabízíme kvalitní zázemí a vědecké kapacity pro biomedicínský výzkum a vývoj. Chcete získat špičkové zaměstnance? Zapojte naše studenty do vašeho projektu.
Podporujeme nadané studenty a začínající vědce. Zapojit se můžete i vy. Ať už finančním darem či podporou vzdělávacích aktivit v oblasti přírodních věd a biomedicínského inženýrství.