Technika pro srdce, srdce pro techniku. Biomedicína chystá Noc vědců.

Zážitková expozice Technika pro srdce, srdce pro techniku, pořádaná Ústavem biomedicínského inženýrství bude věnovaná snímání a analýze EKG. Století vývoje přístrojové techniky pro snímání srdce přiblíží návštěvníkům přístroje „z dob dinosaurů“ i technologické skvosty miniaturizace.

Návštěvníci si změří EKG ponořením končetin do věder s vodou, tak jako to před 115 lety provedl vynálezce EKG a nositel Nobelovy ceny Willem Einthoven. Pomocí interaktivní aplikace si návštěvníci vyzkouší analýzu vlastního EKG, interpretovanou zkušenými odborníky. Dále si účastníci Noci vědců zaznamenají srdeční činnost a současně pohyb prostřednictvím EKG holteru velkého jako klíče od auta. V zážitkové expozici se návštěvníci také dozví, jak si rychle změřit tepovou frekvenci pomocí chytrého telefonu a dalších nositelných zařízení.

Organizátoři vzdali hold století české vědy přípravou expozice, která provede návštěvníky historickým vývojem techniky používané v elektrokardiografii. K vidění budou analogové kardiografy s vůní nostalgie a žhaveného termopapíru. Nejpozornější návštěvníci uvidí na problikávající zelené obrazovce osciloskopu tvar EKG křivky, vykreslované na krátký čas jasně svítícím bodem na luminoforu. Malí návštěvníci si vyzkouší práci s pryžovými přísavkovými elektrodami.

Zkušenosti s vývojem techniky pro zdravotnictví dokumentuje analogový EKG záznamník.
Analogový EKG záznamník tiskl EKG křivku na termocitlivý papír.

Trojčlenný tým inženýrů, organizujících biomedicínskou část Noci vědců, promítl do chystané expozice své zkušenosti se zpracováním kardiologických signálů. Oto Janoušek se věnuje výzkumu ischemických srdcí a na VUT přednáší o terapeutických pomůckách pro podporu selhávajícího srdce. Andrea Němcová se zabývá mimo jiné snímáním EKG moderními mobilními záznamníky, kompresí a hodnocením kvality EKG v telemedicíně a možnostmi využití chytrých telefonů pro hodnocení zdravotního stavu uživatele. Radovan Smíšek je zkušeným arytmologem a tvůrcem inovativních softwarových řešení pro včasnou detekci srdečních patologií. Vstřícní inženýři v roli organizátorů návštěvníkům poodkryjí metody zpracování EKG, vedoucí k jeho větší diagnostické výtěžnosti. Každý dobrovolník si bude moci změřit vlastní EKG a v interaktivním procesu bude sledovat úpravy signálu postupně vedoucí k detekci jeho tepové frekvence.

Odvážní návštěvníci expozice si vyzkouší nejstarší způsob záznamu elektrokardiogramu a vžijí se tak do pocitů jeho vynálezce Willema Einthovena, který byl za svůj geniální počin odměněn Nobelovou cenou. Princip měření spočívající v ponoření rukou do kbelíků s vodou zůstane zachován, přesto není důvod k obavám o bezpečnost, neboť přístrojové řešení upravili organizátoři do moderní podoby.

Williem Einthoven stál u zrodu moderních metod měření EKG, které se na biomedicíně v současnosti zkoumají.
Williem Einthoven měří na archaickém EKG systému.

Protože biomedicínští technici mají rádi pokrok a jsou jeho svědky v elektrokardiografii i po 115 letech, nabízí organizátoři návštěvníkům ukázku moderního holterovského záznamníku EKG velkého jako klíče od auta. U takového záznamníku si téměř nikdo nevšimne, že ho máte na sobě a že právě snímá vaše EKG a pohyb. Největším technologickým nadšencům inženýři ukáží a vysvětlí, jak lze zjistit tepovou frekvenci pomocí běžného chytrého telefonu.

Noc vědců na VUT se koná v pátek 5. 10. 2018 od 18:00 do 24:00. Expozici Technika pro srdce, srdce pro techniku naleznete v druhém patře budovy FEKT na adrese Technická 12. Vstupné je zdarma.

Sledujte nás

Na sociálních sítích pravidelně informujeme o našich vzdělávacích aktivitách. Nezapomínáme ani na žhavé novinky z oboru či zajímavé pracovní pozice v biomedicíně.

Podpora talentů

Podporujeme nadané studenty a začínající vědce. Zapojit se můžete i vy. Ať už finančním darem či podporou vzdělávacích aktivit v oblasti přírodních věd a biomedicínského inženýrství.