Time-resolved Quantitative Inter-eye Comparison of Cardiac Cycle-induced Blood Volume Changes in the Human Retina

We describe a low-cost, easy to use binocular instrument to acquire retinal video sequences of both eyes simultaneously. After image registration, cardiac cycle-induced pulsatile light attenuation changes can be measured quantitatively with high spatial and temporal resolution. Parameters such as amplitude, pulse form, and time shift between light attenuation changes can be calculated and compared between eye sides. Deviation from inter-eye symmetry can be not only an early sign of beginning eye diseases such as glaucoma but also a sign of pathological changes in the carotid arteries; hence, this method can improve the early detection of pathological changes. Important features compared to existing monocular instruments are a narrow band light source with the wavelength close to the peak of the blood extinction, and a proportional relationship of image intensity and light intensity, which are the main requirements for quantitative evaluation.

Celý článek

Zpracování obrazů a zobrazování v oftalmologii

Jan OdstrčilíkJan Odstrčilík

Radim KolářRadim Kolář

Ralf-Peter Tornow

Sledujte nás

Na sociálních sítích pravidelně informujeme o našich vzdělávacích aktivitách. Nezapomínáme ani na žhavé novinky z oboru či zajímavé pracovní pozice v biomedicíně.

Podpora talentů

Podporujeme nadané studenty a začínající vědce. Zapojit se můžete i vy. Ať už finančním darem či podporou vzdělávacích aktivit v oblasti přírodních věd a biomedicínského inženýrství.