Spine Lesion Analysis in 3D CT Data – Reporting on Research Progress

The contribution describes progress in the long-term project concerning automatic diagnosis of spine bone lesions. There are two difficult problems: segmenting reliably possibly severely deformed vertebrae in the spine and then detect, segment and classify the lesions that are often hardly visible thus making even the medical expert decisions highly uncertain, with a large inter-expert variety. New approaches are described enabling to solve both problems with a success rate acceptable for clinical testing, at the same time speeding up the process substantially compared to the previous stage. The results are compared with previously published achievements.

Celý článek

Zpracování a analýza CT obrazů

Jiří JanJiří Jan

Jiří ChmelíkJiří Chmelík

Roman JakubíčekRoman Jakubíček

Jiří JanJiří Jan

Jiří ChmelíkJiří Chmelík

Petr Ourednicek

Elena Amadori

Giampaolo Gavelli

Sledujte nás

Na sociálních sítích pravidelně informujeme o našich vzdělávacích aktivitách. Nezapomínáme ani na žhavé novinky z oboru či zajímavé pracovní pozice v biomedicíně.

Podpora talentů

Podporujeme nadané studenty a začínající vědce. Zapojit se můžete i vy. Ať už finančním darem či podporou vzdělávacích aktivit v oblasti přírodních věd a biomedicínského inženýrství.