Retinal Image Analysis Aimed at Blood Vessel Tree Segmentation and Early Detection of Neural- Layer Deterioration

An automatic method of segmenting the retinal vessel tree and estimating status of retinal neural fibre layer (NFL) from high resolution fundus camera images is presented. First, reliable blood vessel segmentation, using 2D directional matched filtering, enables to remove areas occluded by blood vessels thus leaving remaining retinal area available to the following NFL detection. The local existence of rather faint and hardly visible NFL is detected by combining several newly designed local textural features, sensitive to subtle NFL characteristics, into feature vectors submitted to a trained neural-network classifier. Obtained binary retinal maps of NFL distribution show a good agreement with both medical expert evaluations and quantitative results obtained by optical coherence tomography.

Celý článek

Zpracování obrazů a zobrazování v oftalmologii

Sledujte nás

Na sociálních sítích pravidelně informujeme o našich vzdělávacích aktivitách. Nezapomínáme ani na žhavé novinky z oboru či zajímavé pracovní pozice v biomedicíně.

Podpora talentů

Podporujeme nadané studenty a začínající vědce. Zapojit se můžete i vy. Ať už finančním darem či podporou vzdělávacích aktivit v oblasti přírodních věd a biomedicínského inženýrství.