Fully Automatic CAD System for Spine Detection and Vertebra Segmentation in CT Data

In this paper, we describe a fully automatic CAD system for spine detection in CT data followed by vertebra identification and segmentation. There are several basic problems: spine detection including the determination of spinal axis in spinal CT data, a localisation of individual vertebrae and identification of their types (order in spine) in case of incomplete scans of spine and also the final vertebra segmentation. By a subjective strict expert validation, the algorithm provides 82.6% of fully correct vertebra segmentations. Based on that, it seems to be routinely usable and fully applicable in preparation for the following automatic spine bone lesion analysis.

Celý článek

Zpracování a analýza CT obrazů

Roman Jakubíček

Jiří ChmelíkJiří Chmelík

Jiří JanJiří Jan

Petr Ourednicek

Lukas Lambert

Giampaolo Gavelli

Sledujte nás

Na sociálních sítích pravidelně informujeme o našich vzdělávacích aktivitách. Nezapomínáme ani na žhavé novinky z oboru či zajímavé pracovní pozice v biomedicíně.

Podpora talentů

Podporujeme nadané studenty a začínající vědce. Zapojit se můžete i vy. Ať už finančním darem či podporou vzdělávacích aktivit v oblasti přírodních věd a biomedicínského inženýrství.