Fully Automatic CAD System for Spine Detection and Vertebra Segmentation in CT Data

In this paper, we describe a fully automatic CAD system for spine detection in CT data followed by vertebra identification and segmentation. There are several basic problems: spine detection including the determination of spinal axis in spinal CT data, a localisation of individual vertebrae and identification of their types (order in spine) in case of incomplete scans of spine and also the final vertebra segmentation. By a subjective strict expert validation, the algorithm provides 82.6% of fully correct vertebra segmentations. Based on that, it seems to be routinely usable and fully applicable in preparation for the following automatic spine bone lesion analysis.

Celý článek

Zpracování a analýza CT obrazů

Roman JakubíčekRoman Jakubíček

Jiří ChmelíkJiří Chmelík

Jiří JanJiří Jan

Jiří JanJiří Jan

Jiří ChmelíkJiří Chmelík

Petr Ourednicek

Lukas Lambert

Giampaolo Gavelli

Sledujte nás

Na sociálních sítích pravidelně informujeme o našich vzdělávacích aktivitách. Nezapomínáme ani na žhavé novinky z oboru či zajímavé pracovní pozice v biomedicíně.

Podpora talentů

Podporujeme nadané studenty a začínající vědce. Zapojit se můžete i vy. Ať už finančním darem či podporou vzdělávacích aktivit v oblasti přírodních věd a biomedicínského inženýrství.