Noc vědců vzbudila úžas a iniciovala odborné diskuze

Zážitková expozice "Technika pro srdce - srdce pro techniku" zaujala stovky Brňanů. Nadšení návštěvníci Noci vědců si chválili interaktivnost expozice a odvážně se účastnili experimentů s elektrokardiografy. Expozice se navíc stala neformální platformou pro setkání biomedicínských vědců s odborníky z komerčního sektoru, úspěšnými absolventy ústavu a studenty, kteří veřejnosti prezentovali moderní technologie, s nimiž během výuky pracují.

Návštěvníci z řad veřejnosti přišli na Noc vědců.
Návštěvníci expozice Technika pro srdce – srdce pro techniku | Autor: Oto Janoušek

Úderem osmnácté hodiny začaly v pátek 5. 10. na Fakultu elektrotechniky a komunikačních technologií proudit davy zvědavých návštěvníků. Brňané všech věkových generací se rozhodli zpříjemnit si začátek víkendu zážitky a překvapeními, které pro ně nachystali vědci z VUT. “Páteční program na FEKT navštívilo cca 760 účastníků.”, prozradila Edita Hejátková, organizátorka Noci vědců za FEKT.

Návštěvníci biomedicínské sekce Noci vědců, věnované století vývoje elektrokardiografů, si vyzkoušeli měření vlastního EKG hned několika systémy. Nejmenší návštěvníci i mladí zájemci o studium techniky zvědavě zkoumali princip historického EKG, které jim umožnilo pozorovat práci srdce na základě ponoření končetin do nádob s vodou. Absolventi biomedicínského inženýrství a odborná veřejnost se zajímala o současné metody snímání a zpracování EKG, které do expozice promítl trojčlenný tým organizátorů, zabývající se zpracováním a interpretací kardiologických signálů. V přátelském prostředí Noci vědců tak mimoděk vznikl prostor pro odborné rozhovory s výrobci kardiologické techniky. Nejstarší generace návštěvníků s úctou ocenila řemeslnou zručnost i intelektuální vyspělost nestorů biomedicíny manifestovanou historickou expozici analogových kardiografů z depozitáře ústavu biomedicínského inženýrství.

Digitální stopu zanechala biomedicínská expozice Noci vědců i ve veřejnoprávních médiích. Český rozhlas pro vědecký magazín Leonardo natočil příspěvek o historii i současnosti elektrokardiografie. Česká televize si vybrala historické měření EKG pro živý vstup do večerních Událostí a o pár hodin později i pro živý vstup do nočních Událostí, komentářů. Přes půl milionu diváků si tak při sledování hlavní zpravodajské relace mohlo propojit VUT s vědou.

Biomedicínský doktorand v rozhovoru pro Českou televizi.
Radovan Smíšek představuje redaktorce ČT metody zpracování EKG vyvinuté na UBMI | Autor: Oto Janoušek