„Naše technologie je převratná v tom, že vyšetřuje obě oči zároveň“, objasňuje Kolář princip nového prototypu

Pacientům s glaukomem brzo pomůže nový přístroj, vyvinutý na Ústavu biomedicínského inženýrství. Prototyp stereoskopického oftalmoskopu právě dokončili čeští a němečtí odborníci na biomedicínu.

Radim Kolář vede na Ústavu biomedicínského inženýrství tým Zpracování obrazů a zobrazování v oftalmologii. Se svým týmem si může připsat nový úspěch. Zkonstruoval binokulární video-oftalmoskop, který umožní vyšetřit pacienty se začínajícím zeleným zákalem.

„Naše technologie je převratná v tom, že dělá vyšetření obou očí zároveň, což současné přístroje neumějí. Dokončili jsme jeho prototyp, který čeká testování v německém Erlangenu. Brzy budeme mít za sebou desítky vyšetřených pacientů,“ řekl Radim Kolář. Zařízení bude schopno pořídit detailní videozáběry oční sítnice, včetně pulzujících tepen. Video nabídne podrobnější data než snímek. Navíc je přístroj napojený na počítač, který za několik vteřin sám vyhodnotí získané oční parametry,“ zdůraznil Kolář s tím, že lékař získá téměř okamžitě velmi přesné informace o rozsahu onemocnění.

Inovativní diagnostický přístroj binokulární videooftalmoskop navržený na Ústavu biomedicínského inženýrství
Binokulární videooftalmoskop navržený týmem Radima Koláře na Ústavu biomedicínského inženýrství. | Foto: Oto Janoušek

Kolářova úspěchu si všiml server Novinky.cz. Přečtěte si poutavý příběh jeho vynálezu a nahlédněte do pod pokličku do Mikroskopické a optické laboratoře, ve které prototyp vznikl.