Biomedicínská studentka uspěla v soutěži závěrečných prací

Biomedicínská studentka Jana Musilová uspěla v soutěži závěrečných prací 8 z VUT. Komisi zaujala bakalářskou prací o interakci léčiv.

Mezi osm nejlepších závěrečných prací z VUT patří bakalářská práce Jany Musilové. “Zabývala jsem se výzkumem schizofrenie, zejména odhalením interakcí mezi současně užívanými léky a také možnostmi efektivnější léčby.” prozradila studentka. Jana Musilová jedinečným způsobem propojila znalosti získané absolvováním oboru Biomedicínské inženýrství a bioinformatika s osobní vizí promítnout odborné znalosti do praxe: “Byla bych moc ráda, kdyby cílem mojí práce bylo vytvoření léku, který schizofrenii opravdu vyléčí a zlepší tak život mnoha pacientům. Uvedení nového léku na trh je běh na velmi dlouhou trať, jsem ale přesvědčena, že díky moderním metodám využívaným i na našem ústavu se úspěchu dočkáme.”

Biomedicínská studentka s vizualizací struktury léčiva navržené moderními metodami na Ústavu biomedicínského inženýrství.
Jana Musilová získala za svoji práci o interakci léčiv druhé místo v soutěži 8 z VUT | Autor: Oto Janoušek

Úspěch v univerzitní soutěži korunoval studentčino dlouhodobé vzdělávání se v bioinformatice. “Výzkumem psychotických onemocnění jsem se chtěla zabývat již od střední školy. Když jsem navíc zjistila, že na Ústavu biomedicínského inženýrství umí navrhnout lék v počítači, naprosto mě to nadchlo. Když jsem si volila téma bakalářské práce, vybírala jsem si jej z oblastí, se kterými jsem se při studium setkala. Pro mě byla jasnou volbou bioinformatika.” objasnila Jana Musilová myšlenkové úvahy, podle nichž si vybírala téma závěrečné práce a jedním dechem prozradila, že se zároveň odvážně pustila do oblastí, které pro ní byly neznámé: “S oblastí modelování léčiv pomocí síťové analýzy jsem se před tvorbou práce ještě nesetkala, proto jsem si o disciplíně musela mnohé nastudovat. S tím mi velice pomohla vedoucí bakalářské práce poskytnutím zajímavých materiálů, takže se z učení stala zábava.”

Graf interakcí látek v léčivu, navrženém na Ústavu biomedicínského inženýrství pomocí specializovaného softwaru.
Interakce látek | Archiv Jany Musilové

Studijní obor Biomedicínské inženýrství a bioinformatika každý rok absolvuje zhruba 40 bakalářů. Svými závěrečnými pracemi absolventi významně formují vědní obory biomedicínu a bioinformatiku. Jana Musilová se o své know-how k profesnímu úspěchu s biomedicínskými studenty rozdělila: “Úspěchem každé činnosti je dělat něco, co člověka baví, naplňuje a o čem ví, že má smysl. Samozřejmě je také potřeba usilovná práce, dobrá příprava a u prezentace bakalářky hlavně ta prezentace :-). Musí být poutavá, zajímavá a tvořena na míru obecenstvu.”

Genetrické a proteomické laboratoře v Brně.
Jana Musilová navrhuje strukturu léku | Foto: Oto Janoušek

Úspěchu Jany Musilové se věnuje také článek na zvut.cz.