Aplikaci Záchranka vyvíjel absolvent biomedicíny dva roky

„Vyvrtla jsem si kotník a jsem někde v lese poblíž Blanska. Pošlete pro mě prosím doktora.“ Taková volání zaznamenávají operátoři záchranných služeb poměrně často. Velkým oříškem je pro ně ale vypátrat, kde se vlastně zraněný nachází. Pokud volající neposkytne záchranářům důležité záchytné body, mohou ho hledat třeba i několik hodin. A právě tomu má předcházet nová aplikace Záchranka, kterou vyvinul absolvent elektrofakulty VUT Filip Maleňák.

Aplikace dokáže stisknutím jediného tlačítka volat na linku 155, a zároveň odeslat na příslušnou krajskou záchrannou stanici zprávu o poloze volajícího, a to s přesností na několik metrů. Operátor tak ví, kam lékařskou pomoc směrovat a zda na místo vyslat sanitku nebo vrtulník.

Aplikace Záchranka navržená absolventem Ústavu biomedicínského inženýrství
Aplikace Záchranka může pomoci především na výletech do přírody | Autor: archiv Medical Information Technologies

Výhodou aplikace je, že dokáže pacienta lokalizovat pomocí systému GPS. Ten je do značné míry nezávislý na signálu mobilního operátora a polohu pacienta tak lze zjistit i v případech, kdy se nachází v odlehlejší oblasti. Při aktivaci alarmu operátor linky 155 současně s hovorem dostane i přesnou polohu pacienta a ihned zjišťuje od volajícího rozsah zranění a další podrobnosti. „Na obrazovce se mu také zobrazí informace o stavu nabití mobilního telefonu, ze kterého přišla nouzová zpráva, což pro záchranáře může být v případě slabé baterie důležitý fakt, pokud třeba přes telefon radí volajícímu, jak poskytnout první pomoc, a hovor se přeruší,“ vysvětlil Maleňák.

Mobilní aplikace navržený biomedicínským absolventem umožňuje vyplnit údaje o osobním stavu.
V aplikaci můžete vyplnit další údaje, např. o vašem zdravotním stavu | Autor: archiv Medical Information Technologies

Vývoj aplikace trval zhruba dva roky. První verze vznikla ještě během studií biomedicíny na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií. Tehdy Filip Maleňák přemýšlel, jaké téma bakalářské práce zvolit. Protože byl v kontaktu se záchrannou službou a věděl, že právě lokalizace zraněného jim dělá největší problém, rozhodl se vyvinout aplikaci, která jim to usnadní. Ta se záchranářům líbila, ale z jejich strany tehdy nebyla snaha posunout projekt dál. Až po roce se ozvali lidé z firmy Alfa Helicopter a začali se o aplikaci více zajímat a následně ji spolu s Českou pojišťovnou a kraji zafinancovali.

Absolvent biomedicíny Filip Maleňák se na mateřský ústav vrátil, aby studentům představil fungování své aplikace v rámci přednášky organizované Společností elektrotechnického inženýrství.

[článek je převzat se svolením ze zvut.cz a redakčně upraven]