Bioinformatička zkoumá molekulární změny u podvyživených dětí

Kristýna Kupková si z UBMI odnesla nejen červený diplom, ale především komplexní znalosti z bioinformatiky. Díky zkušenostem z biomedicínských laboratoří dnes v Americe zkoumá epigenetiku podvyživených dětí. Její výzkum pomůže optimalizovat intervence vracející podvyživený dětský organismus do normálního stavu.

Kristýna Kupková v laboratoři genomiky a proteomiky na UBMI. | Foto: Oto Janoušek

Kristýna momentálně pracuje na Ústavu biochemie a molekulární genetiky na University of Virginia v americkém Charlottesville. Na svůj mateřský ústav však nezapomněla a ve svém nabitém harmonogramu si našla čas na vzkaz pro současné studenty bioinformatiky: “Pro mě osobně byla bioinformatika méně oblíbeným předmětem během mého studia. Pak jsem shodou náhod ale skončila s tématem mé diplomové práce právě v oboru bioinformatiky a až doteď myslím, že to bylo to nejlepší, co se mi mohlo stát. Bioinformatika je neskutečně zajímavý a rapidně rozvíjející se obor s možností objevovat nové prakticky každý den. Jen je potřeba projít si nudnějšími základy a zajímavé pak přijde jejich aplikací v reálných případech.”

Celý příběh výzkumu epigenetiky bangladéšských dětí přibližuje článek univerzitního webzinu zvut.cz: Jak se mění epigenom podvyživených dětí, zkoumá v Americe absolventka FEKT VUT.